Végleg eltávolodott a párt irányvonalától - indokolta Vona Gábor pártelnök, hogy a Jobbik frakciója kizárta Pősze Lajost. A politikus nem zárta ki egy új jobboldali párt megalapítását, a Jobbik vezetését pedig primitívnek és bolseviknek, magát a pártot pedig rasszistának minősítette.
Vona Gábor nem zárja ki, hogy a frakción belül egyes kérdésekben a politikusok különböző árnyalatokat képviseljenek, de Pősze Lajos esetében ez már "a frakciót belülről mérgező politikai hovatartozás volt", amely hónapok óta húzódó bizalmi válságot eredményezett. Vona hozzátette, nem egy konkrét esemény miatt döntöttek így, és több négyszemközti beszélgetést is lefolytatott a képviselővel, amelyek során úgy látták, hogy nem tudnak már harmonikus légkörben együtt dolgozni - számol be az MTI.
Pősze kizárásáról titkos szavazással döntöttek. A képviselő politikai pályafutásához sok szerencsét kívánnak, de a Jobbik az általuk korábban kijelölt úton akar tovább járni - tolmácsolta a pártelnök a frakció üzenetét, majd megjegyezte, az országgyűlési ciklus első ülésén minden képviselőjük esküt tett a Szent Korona előtt, hogy ha az elnökség legalább kétharmada a visszahívása mellett dönt, akkor visszaadja mandátumát. Pősze azonban erre nem volt hajlandó.
A kizárt képviselő az origo.hu-nak úgy nyilatkozott, az ülésen 27-28 képviselő szavazott a kizárása mellett, 6-an pedig tartózkodtak, illetve nemmel szavaztak. A Jobbik frakciója eddig 47 tagból állt, Pősze kizárásával ez most 46-ra csökken. Szerinte a Jobbik egymástól teljesen eltérő értékeket képvisel: az iszlamizmus, a kettős kereszt és az Európa-ellenesség is része palettájuknak, és ha Vona így folytatja, a pártot sem itthon, sem Európában nem fogják elfogadni.
Pősze Lajos és Lázár János (Fotó: MTI)
"A pártot nem is a jobbikos tagok mozgatják. Többféle ilyen kör van, akik a Jobbik elnökségét is presszionálják, tudjuk, hogy kik azok, de nem megyek ebbe bele, mert ez messzire vezetne"- nyilatkozott Pősze a Hírextrának. Hozzátette, "tudni kell, hogy a frakciótagokat ilykor egyesével szokták meggyőzni, megfélemlíteni, de még így is volt hat másként szavazó".
Pőszét július 19-én hívták vissza a frakcióvezető-helyettesi posztról, a hivatalos indoklás szerint azért, mert a politikus elfogadhatatlan interjút adott a Magyar Nemzetnek. Akkor azt mondta: nem szerencsés, hogy a párt nevével összefüggésben a legtöbben a gárdára vagy Budaházy Györgyre asszociálnak, és ezt az álláspontot rajta kívül több frakciótag is támogatja. Vona erre úgy reagált: a Jobbik "gárdástól" jutott be a parlamentbe és amíg ő a párt elnöke, ebben a kérdésben nem tűr külön utakat. "Ennek a közösségnek mi köszönettel és felelősséggel tartozunk" - jelentette ki.
A kizárt politikus az Index kérdésére primitívnek és bolseviknek nevezte a pártvezetést, a Jobbikot pedig rasszistának minősítette. "Valójában nincsenek indokaik" - mondta, hozzátéve, a párt értékrendjében "szélsőségessé, rasszistává és kaotikussá vált". Pősze független képviselőként dolgozik tovább, és nem zárta ki egy új jobboldali párt megalapításának lehetőségét.
"Van az országban főleg vidéken egy nemzeti radikális tábor, amit a pártvezetés elnyomott, vannak megyék ahol meg is szűnt a Jobbik szervezete. Ezek az emberek demokratikus képviseletre vágynak" - indokolta annak szükségességét. Vona egyébként cáfolta, hogy éles ellentét lenne a fővárosi és a vidéki alapszervezetek között.
A Szent Korona Rádió arról közölt cikket, hogy Pősze nemrég arra kérte a Budapesti Nyomozó Ügyészséget, indítson nyomozást Toroczkai László ellen, és büntesse meg. Toroczkai egy levélből értesült arról, hogy a képviselő még augusztusban feljelentette rágalmazás és becsületsértés miatt.
A feljelentésben Pősze azt írta, hogy őt, mint a Jobbik párt szakpolitikusát, "tűzzel-vassal irtaná Toroczkai László", aki "súlyos árulásnak" tartja azt az álláspontját, amely szerint a Magyar Gárda fölött eljárt az idő. Hozzáteszi, Toroczkai Pősze-féle karrieristának nevezte, az efféle állítások pedig súlyosan sértették a becsületét, a jó hírnevét és a szakmai tekintélyét is.
Ezzel azonban Pősze csak saját helyzetét súlyosbította: a Pesti Kerületi Bíróság a bűncselekmény hiányában megszüntette az ügyet, az Új Magyar Gárda pedig közleményt adott ki, amely szerint a politikus "ismételten a Nemzeti Oldal egy emblematikus szereplőjére támadt", és követelték, hogy Pősze adja vissza a mandátumát.
"Pősze jellemtelenségét bizonyítja az is, hogy amikor megtehette volna, nem akarta velem szemtől szembe tisztázni ezt az ügyet, inkább suttyomban, még a Jobbik-frakció előtt is eltitkolva, az elnyomó rendszerhez fordult, nyilván abban bízva, hogy azok majd elintéznek engem, hiszem amúgy is utálnak. Ráadásul Pősze a mai napig úton-útfélen azt hazudja, hogy én a szakpolitikusok irtására buzdítottam" - írja Toroczkai a szentkoronaradio.hu-n.
A most kizárt politikus korábban az MDF és a Kisgazdapárt színeiben is indult. A kilencvenes évek elején a Szerencsejáték Rt.-t vezette, a Jobbik tavaszi tervei szerint pedig kormányra kerülés esetén a Miniszterelnöki Hivatalt is irányíthatta volna. A választások idején a Jobbik szakmapolitikai igazgatója volt, ő dolgozta ki a párt programját is, Vona Gábor bizalmas tanácsadója volt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése