„A Jobbiknak nincs jövője. Ebben a formában, ezzel az elnökséggel bekódolt a párt megszűnése” – jelentette ki a Magyar Hírlapnak Pősze Lajos, akit tegnap zárt ki soraiból a Jobbik parlamenti frakciója. Vona Gábor pártelnök indoklása szerint a politikus belülről mérgezte a képviselőcsoportot. A függetlenekhez átült képviselő nehezen tolerálta a Jobbik anarchista, rasszista megnyilvánulásait. Szerinte már nem lehet tudni, hogy a Jobbik elnöksége vagy valójában külső erők irányítják-e a pártot. " - interjú a Magyar Hírlapban.
– Mi vezetett a Jobbik frakciójából való kizárásához?– A tegnapi ülésen ismertették velem, hogy a nyári, a Magyar Gárdával kapcsolatos nyilatkozatom után szerintük egyre inkább eltávolodtam tőlük. Ezt aláírom, hiszen egyre nehezebben toleráltam, hogy a Jobbik nem tud megszabadulni az anarchista, rasszista megnyilvánulásoktól. Azt is vállalom, hogy rossz szemmel néztem a növekvő külső befolyást.
– Milyen befolyásra gondol?
– Olyan személyekről és szervezetekről beszélek, akik és amelyek szervezetileg nem tagjai a pártnak.
– Toroczkai Lászlóra céloz?
– Nem mondok neveket, noha többeket is felsorolhatnék. Nem tudom, kicsoda is Toroczkai László, de nem is érdekel. Korábban nem volt vele semmi dolgom. Ehhez képest ő támadott meg azzal, hogy tűzzel-vassal kellene irtani a Pősze-féle politikusokat. Nemcsak engem vett célkeresztjébe, másokat is.
A Jobbikból ezekre a támadásokra senki sem reagált, kénytelen voltam becsületsértési pert indítani Toroczkai ellen. A bíróság megállapította a becsületsértés tényét, ám hozzátette, el kell tűrnöm, hiszen közszereplő vagyok.
– Hogy határozná meg a Jobbik mostani irányvonalát?
– Ma már nem lehet tudni, hogy a Jobbik elnöksége vagy valójában külső erők irányítják-e a pártot. Ilyen légkörben nem szívesen dolgozik az ember, hiszen nem lehet látni, mi is a Jobbik célja, az értékek összekeverednek. Nonszensz, hogy a pártban egyszerre van jelen az iszlám szinte fétisszerű, fanatikus imádata, a karácsonyi keresztállítás és az Európának való hátat fordítás. Ez követhetetlen.
– Hol húzódik a legnagyobb törésvonal a Jobbikon belül?
– Az elnökség és a vidéki szervezetek között. Ez utóbbiakból a vezetőség rengeteget feloszlatott az elmúlt időszakban. Aki valamilyen véleményt fejtett ki valamiről, a legegyszerűbb dolog volt kizárni a Jobbikból. Ezek az emberek – mivel izoláltan váltak meg tőlük – nem is nagyon tudnak szervezkedni. Így nem is állnak össze egységes mozgalommá, pedig továbbra is szeretnének politizálni. Sajnos elveszítették azt a teret, ahol kifejthetik a véleményüket, hiszen ellopták ezt a lehetőséget tőlük.
– Mi a véleménye Vona Gáborról?
– Nagy a felelőssége abban, hogy a párt ilyen rossz irányba halad, nem találja a helyét sem itthon, sem Európában. Ez nem véletlen, fejétől bűzlik a hal. Vona arra szokott hivatkozni, hogy muszáj az irányzatok között egyensúlyoznia, de ez nem magyarázat. Vannak olyan helyzetek, amikor – akár a konfliktus felvállalásával is – bizonyos dolgokra nemet kell mondani. Ő erre alkatilag képtelen. A viták során mindig az anarchistáknak tett engedményeket.
– Milyen jövő áll a Jobbik előtt?
– Úgy látom, a Jobbiknak nincs jövője. Ebben a formában, ezzel az elnökséggel bekódolt a párt megszűnése. Látszik, hogy egyre szűkebb karanténba zárul be a párt.
– A Fidesz ennyire elveszi a levegőt a Jobbik elől?
– Ez is belejátszik ebbe a folyamatba, de mégis meg lehetett volna találni azokat az aktuális témákat, amelyekben karakteres ellenzéki politizálást lehetett volna kialakítani. És ezzel nemcsak demagógiát, hanem értékeket is közvetíthetett volna a Jobbik. A teljes irányvesztettségről mindent elárul, hogy a Jobbik a magánnyugdíjpénztárak kapcsán változtatgatja álláspontjait. Most úgy tűnik, ebben is a kormány ellen szavaz, miközben a saját programjában a magánnyugdíjpénztárak megszüntetése szerepelt. Miközben az ország minden külső és belső ellensége ráveti magát a kormányra, mert hozzányúl ehhez a rendszerhez, a Jobbik is beállt a csatasorba, méghozzá Magyarország ellenségei közé.
– Hányan osztják a véleményét a képviselőcsoportban? Lesznek olyan frakciótagok, akik követhetik önt?
– A frakcióban sokan negatív véleménnyel vannak a párt elnökségéről. Hogy ki, mikor, milyen lépésre szánja el magát, az csak egyéni döntésén múlik.
– Kizárása ellenére megtartja mandátumát?
– Természetesen igen. Ennek az elnökségnek semmilyen morális joga nincs arra, hogy engem felszólítson a mandátumomról való lemondásra. Abban próbálok segíteni, hogy a Jobbik körüli tettre kész fiatalokat a normális politizálás keretei közé visszasegítsem. A szélsőségesség ugyanis nem jó tanácsadó.
Vona Gábor: Pősze mérgezte a frakciót
A Jobbik elnök-frakcióvezetője szerint nem egy konkrét esemény miatt döntöttek a kizárásról. Vona Gábor úgy látja, nem tudnak már úgy együtt dolgozni, abban a szellemben és közegben, amely korábban jellemezte munkakapcsolatukat. Tegnapi parlamenti sajtótájékoztatóján a pártelnök úgy vélekedett, hogy jó, ha egy képviselőcsoporton belül a politikusok különböző árnyalatokat képviselnek, de Pősze Lajos esetében ez már „a frakciót belülről mérgező politikai hovatartozás volt”. Kérdésre válaszolva Vona elmondta, többször is beszélgetett négyszemközt Pőszével, és mindketten úgy látták, hogy nem tudnak a korábbihoz hasonló harmonikus légkörben együtt dolgozni. A pártelnök ugyanakkor nem árulta el, hogy a frakció milyen szavazataránnyal döntött, mindössze annyit jegyzett meg, hogy titkos szavazás zajlott. Kijelentette, hogy a képviselő politikai pályafutásához sok szerencsét kívánnak, de a Jobbik az általuk korábban kijelölt úton akar tovább járni. Pősze Magyar Gárdával kapcsolatos kijelentéseire reagálva Vona azt mondta, hogy a Jobbik „gárdástól” jutott be a parlamentbe, és amíg ő a párt elnöke, ebben a kérdésben nem tűr külön utakat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése