"Pősze Lajos szerint Európa hosszú távon is lemarad, ha a válságkezelés kimerül egy-egy ország megmentésében. A bajban lévő tagállamok szanálására fordítaná az uniós mentőalap keretének egy részét Pősze Lajos országgyűlési képviselő. Ez együtt járna az államadósságok részbeni elengedésével. A politikus olyan modellt alkalmazna, amivel a bankok sem veszítenének, s a pénz később visszafolyna az alapba." - a Magyar Hírlap írása.
Helyzet van! – mondta a Magyar Hírlapnak a hét végi uniós csúccsal kapcsolatban Pősze Lajos független országgyűlési képviselő. Szerinte most kell döntenie a közösségnek, hogy merre halad tovább. Ha folytatódik a jelenlegi gyakorlat, akkor elhúzódó válságra kell számítani, amelynek kezelése kimerül egy-egy bajba jutott tagállam megmentésében, s az azzal kapcsolatos vitákban. "Az uniós mentőalapot egységes szanálásra kellene felhasználni, s új pályára kell állítani a versenyképességet!" – hangsúlyozta Pősze Lajos. Kiemelte, a szanálás együtt járna az adósságok részbeni elengedésével, átütemezésével. Ennek részese lehetne Magyarország is.
A politikus a következő modellt alkalmazná: egy bajban lévő tagállam adósságának egy részét elengedhetnék az érintett bankok. Ezt követően ki kell számolni, hogy ez mekkora veszteséget okoz a pénzintézeteknek, majd ezt az összeget a mentőalap keretéből tőkeként pótolná az unió, ám ezért cserébe aranyrészvényt kapna a bankoktól. Így a jövőben az osztalékokon keresztül visszaáramlana a pénz a mentőalapba, s újra fel lehetne használni. A független képviselő fontosnak tartja azt is, hogy a közösségen belül fűzzék szorosabbra a fiskális politikát, hogy ne fordulhasson elő még egyszer a jelenlegi helyzet. Pősze Lajos ezen a téren nem tartja elégségesnek a nemrég elfogadott, úgynevezett hatos jogszabálycsomagot sem, átláthatóbbá tenné a tagállamok gazdálkodását. A cél az, hogy a baj ne utólag derüljön ki.
Szerinte az unió fiskális és gazdaságpolitikájában nagyobb szerepet kell kapnia Németországnak. A politikus nem tart attól, hogy ez ellen Franciaország fellépne, mert az érdekek közösek. A két állam együtt nagyobb GDP-vel rendelkezik, mint Kína. Azaz: Európa centruma önmagában jelentős gazdasági hatalmat képvisel, amire jobban kellene építeni a globális versenyben. "Nincs más választás, egységes Európára van szükség. Egyedül egy tagállam sem tud boldogulni" – tette hozzá a képviselő.
Forrás: Magyar Hírlap
Forrás: Magyar Hírlap
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése