2011 lényege tulajdonképpen az év utolsó hetei történéseiből is lefejthető. Nemzetközi szintéren elment a kormány a falig , Orbán még alaposan meg is kopogtatta azt. Milyen vastag, mi hallatszik át, van-e válasz, stb? Ugyanis csak az biztos, hogy fal van, ezt jó ha nem tévesztjük szem elől, de az már nem triviális, mit tegyünk odaérve. Lesz megoldás! Nekünk is fontos Európa és mi is fontosak vagyunk számára. Néhány zavaros nézetű hazai ayatollah növendék kivételével mindenki számára világos, hogy Magyarország csak egy keresztény Európában élhet tovább, minden más verzió a végét jelenthetné. Az elmúlt egy év európai válságai remélhetőleg hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa vezetői egy élet és versenyképesebb szövetségi rendszert találjanak ki, akár a jelenlegi teljes átalakításával is.
Európában óriási tartalékok vannak, akár egy német –francia tengely is képes arra, hogy ismét a világ élvonalába vezesse Európát gazdaságilag. Kulturálisan most is ott van! Soha nem gondoltam pld., hogy Kína bármikor is a világ vezető gazdasági hatalma lesz, most sem gondolom, de tény , hogy ő és más, legalább olyan potens feltörekvő hatalmak lépésre késztetik Európát is, legyen szó akár a fiskális politika további összehangolásáról. Jövője ugyanis inkább a régióknak van, nem az egyes országoknak, a régióknak pedig természetszerűen vannak határokon átnyúló regulációi. Európa, legalábbis a magja egy régiót képez gazdaságilag( ráadásul ez ma is lényegesen erősebb mint pld. Kina), ebből kimaradni azt jelentené, hogy 50 évet zuhannánk vissza az időben. Ráadásul nem tudjuk azt sem, hogyan alakul az iszlám világ belső fejlődése, de a radikalizmus terjedése esetén akár arra is fel kell készülnünk, hogy egy másik , nagyobb régió keretében , az Észak- Amerikai Államokkal való szövetségben jobban zárjuk a határokat a nem kívánatos áramlatok előtt.
A belpolitikát legjobban talán az utolsó parlamenti nap eseményei világítják meg. Az MSZP és az LMP immár menetrendszerűen , már feltűnést sem keltve ,szinte kézen fogva kivonult az ülésteremből. Nemrég ugyanis áttértek az utcai és felforgató akciók szervezésére, lelkük rajta bár azért parlamenti pártoktól ez furcsa! A Jobbiknak, amely már az utcákról is végképp kiszorult leesett, hogy kimaradhat a még csak bimbózó Gyorskocsi utcai koalícióból . Hogy eziránti vonzalmát és hűségjelét felmutassa, tett egy elkeseredett kísérletet arra, hogy segítse az MSZP és az LMP akcióját és a házon belül maradva próbáljon kaotikus helyzetet teremteni az ország számára. Lépésének konkrét körülményeiben személyes motivációk is szerepet játszottak. A pártvezetői posztjához kétségbeesetten ragaszkodó, azonban egyre inkább marginalizálódó elnök és a vele rivalizáló tőrölt metszett anarchista párttársa a párton belüli belső politikai harc és egyensúly jegyében együttesen adtak be puccsszerűen egy népszavazási kezdeményezést a még ki nem hirdetett de már elfogadott ,az alaptörvényhez fűződő átmeneti rendelkezésekről és az új egyházügyi törvényről.
Azt hihették, hogy ezzel a lépésükkel sikerül hónapokra lebénítani az ország irányítását, azonban elnézték ezt az akció is, mint már oly sok minden mást az elmúlt másfél évben. Viszont lelepleződtek!Fehéren feketén kimutatták, hogy az MSZP, LMP fedett, bár a nyilvánosság előtt fel nem vállalt csatlósai. Fura hogy még ez utóbbi sem bántja az önérzetüket!
Ez az év nagyon nehéz lesz, bár magam valamivel optimistább vagyok, mint a kormány és a nemzetközi előre jelzők. Úgy kell finanszíroznunk és csökkentenünk az államadósságot, hogy közben nem szabad további megszorításokat végezni a gazdaságban. Ez utóbbi, mint terápia nem jött be Európának sem a 2008-as válság során és után ,még az USA a gazdaságba történő pénzinjektálással már túl van a válságon
Ugyanakkor optimistább vagyok a kormánynál a várható növekedést illetően. Bár senki nem tudja mit hoz a jövő, számos jele van annak hogy a német gazdaság is jobban fog teljesíteni,. mint ahogy azt becsülték eddig. Az unión belüli válság kitart ugyan 2012-ben is, ez nem vitás, ugyankor senki nem tudja feltartóztatni a kulcsfontosságú német export és a kínai-német gazdasági i együttműködés rakétáját. Ezek eredője összességében véleményem szerint képes 1% feletti GDP növekedésre Németországban és akkor az 1,.5% nálunk is meglehet. Mindezt csak erősíthetik és felfele korrigálhatják az USA biztató növekedési kilátásai, pld az utolsó negyedéves 2,2% -os GDP növekedés.
Akárhogyan is lesz, a lakosságra és a kis és középvállalkozásokra nem szabad több terhet rakni, az utóbbiak támogatását kimondottan növelni kell. Úgy kell sáfárkodni az EU-s és más ,támogatást szolgáló pénzekkel, hogy válság ide-vagy oda legalább 100 000 új munkahely szülessen 2012-ben és ebből 80 ezer vidéken.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése