2012. augusztus 21., kedd

A történetek folytatása...



Hónapokkal ezelőtt írtam itt a blogomban( visszakereshető), hogy finoman szólva is nehezen követhetők a   gyorshajtások ellenőrzésének, mérésének  történései. Megírtam, hogy sok helyen felesleges, életszerűtlen korlátozás van, ahol  lesben állnak a mérők,és taglaltam azt is,hogy a    gyorshajtáson túl inkább milyen okai vannak a baleseteknek.






Nos, nemrégiben , vagy 2 hete a rendőrség közzétette az elmúlt egy év, sajnos szomorú halálos baleseti statisztikáját. Eszerint  jelentősen nőtt a halálos balesetek száma, éppen abban az időszakban tehát, amelyben jelentősen megszigorodott a bírságolás, az ellenőrzések száma,stb. Azt nem merem mondani, hogy éppen emiatt nőtt a balesetek száma, mondjuk azért mert a felesleges lassításokat más szakaszokon kompenzálták tragikus módon  a  sofőrök, de azt én is állítottam, állítom, amit a  statisztika megjelenése óta néhány cikk is, hogy talán mégsem a gyorshajtás a fő oka a halálos baleseteknek, azok száma növekedésének és hogy a mérések szigorítása a közreadott statisztikák alapján mégsem vezet a balestek számának csökkenéshez. Sőt!
Félreértés ne essék, természetesen szükség van a gyorshajtás kontrolálására( bár hozzáteszem ezt a legtöbb európai országban csak dedikált  városi stb. szakaszokon végzik elvétve). De fenntartom azt a véleményemet, hogy a rossz műszaki állapotú, egyre öregebb gépkocsik, a rosszul megépített utak,  a  nem eléggé gyakorlott és felkészült vezetők, a fejletlen  közlekedése morál, de talán leginkább  lakosság romló mentális állapota a fő felelőse  a sok balesetnek. Meg a sofőröket feleslegesen bosszantó értelmetlen táblák. Pld. amikor egy pár száz fős településen 1200 méteren belül van 2db 70 és 3 db 50 km  sebességű szakasz( persze kaján mérőkkel megtűzdelve). Ezt egy sofőrnek nem lehet követni ,  ez olyan, mint egy ügyességi tanpálya, nem erre van a közlekedés kitalálva. Vagy pld. szinte fizikai képtelenség egy 2x2 sávos egyenes szakaszon,  csak úgy akadály, indok  nélkül kirakott 30 km-s táblát betartani.
Néhány hete volt szerencsém autóval keresztülmenni Olaszországon. Bárhol( alagút,városszéle, útépítés, stb.) kb. 70 és 140 között mentek a kocsik tábláktól függetlenül, csak néha indexeltek ha sávot váltottak, de mégsem lógott a levegőben a   karambol veszélye. Ott jobbak az autók vagy az utak? Jobban vezetnek? Lazábbak?
Nem mondom, hogy a blogom hatására, de mindenesetre néhány nappal annak megjelenése után bejelentette a kormánypárt frakciója, hogy bizottságot állít fel a közlekedési  szabálysértések jelenlegi rendszerének felülvizsgálatára, sőt 2 hete egy kormánypárti képviselő bejelentette, hogy el kellene törölni  a 130 km-es sebességkorlátozást. Valami beindult, az látszik, csak megint olyan nehézkesen. 
Néhány héttel a közlekedési bejegyzésem után blogomban(visszakereshető ugyanitt) azzal foglalkoztam, hogy sajnos alig van termelés Magyarországon, elsősorban a mezőgazdaság áll illetve sajnos  fejlődik vissza,  padlón van a hazai élelmiszerszer ipar,  ezt kellene beindítani, stb.. Néhány okoska,  valószínűleg a jól ismert mindegy csak romboljunk  blogos kalózok egy némelyike  leintett, hogy lapozzunk, nem érdekes a téma.
Hát nagyon tévednek kóklerkéim, mert ez a téma, nem hiszem hogy lenne most ennél fontosabb.
Ezért is van talán, hogy most augusztus 18 –án a kormányhoz igen közel álló Magyar Nemzet „ Kevés az itthoni élelmiszer” címmel figyelemre méltó cikket jelentetett meg.   Ennek az a lényege, hogy meglepően alacsony a Magyarországról származó termékek aránya a nagy kereskedőláncok által kínált bizonyos árucsoportokban, elsősorban az élelmiszerek területén. A láncokban(Aldi, Auchan,CBA,COOP,Lidl, Match,Penny Market, Spar, Tesco)  többségében az európai eredetű élelmiszerek,termékek viszik a prímet,  sok helyen tízszer annyit kínálnak belőlük, mint a hazaiból és még az Európán kívüli kínálat is nagyobb a hazainál. A magyarázat, ahogyan erről sajnos valósan vallanak a láncok vezetői még megdöbbentőbb: sok termékcsoportban szűkös a hazai kínálat .
No erről írtam én a blogomban, hogy nincsen hazai termelés és ezeken az állapotokon azonnal változtatni kell. Megismétlem, amit korábban írtam! Be kell indítani a mezőgazdasági és  élelmiszeripari  termelést. Képtelenség, hogy majd mindenben EU  kvóta alatt termelünk, hogy a fejlesztési pénzek egy meghatározott, markáns  százaléka nem dedikáltan  a hazai élelmiszerszektor talpra állítására fordítódik. Megismétlem azt is,hogy nem a gyógyturizmus, nem a logisztikai központok stb. fogják Magyarországot megmenteni, hanem a mezőgazdaság és az élelmiszer feldolgozó ipar..
Hogy még képletesebb legyen az, hogy  miről beszélek, álljon itt egy konkrét példa. Írtam a blogomban pld. a paradicsomról, hogy csak töredékét termeljük meg az EU kvótának, de tele vannak külföldi, rossz minőségű termékekkel, paradicsomszármazékokkal az áruházak és hogy a hazai ilyen-olyan ellenérdekelt lobbik hogyan akadályozzák a politikát is a megfelelő fejlesztési  döntések meghozatalában.
És tessék! Szintén az augusztus 18-i Magyar Nemzet mellékletben „Elveszett paradicsom” címmel jelent meg egész oldalas már-már tanulmány arról, hogy a világ nagy részén a paradicsom jó ízét feláldozzák a szállíthatóság és a tárolhatóság oltárán, azaz   nem érett állapotban szedik le a paradicsomot, viszont ugyancsak a cikk szerint ahhoz, hogy  teljes íz világ kibontakozhasson, érett állapotban kellene leszedni majd enni és/vagy feldolgozni a paradicsomot.
Tetszenek érteni! Itt van  világ egyik legjobb termőföldje a paradicsom számára, csak annyit kellene tennünk, hogy azt mondjuk, ezt termeljük, leszedjük és ezt  esszük ízes, érett állapotban , köszönjük szépen nem kérünk a külföldi ízetlenebb paradicsomból. Ehelyett a boltok, piacok, ahogy korábbi blogomban is írtam,  tele vannak külföldi,   nyers de még inkább feldolgozott paradicsomtermékekkel. Érthetetlen ami történik, majdnem annyira, mintha a  franciák sajtot exportálnának.

Divat szidni ma lépten nyomon az EU-t,végül is tehetjük, ok is van rá sok esetben, de közben meg nem is törekszünk az általa kijelölt  határok adta  lehetőséget kiaknázásra, saját belső termelésünk felfuttatására. Nem is tudom  minek kellene történni ahhoz, hogy ez a fajta optimista, termelés orientált gazdaság politika a szólamok helyett tényleges is  beinduljon , letörve a kicsinyes ellen lobbik betartásait, a korrupciót, stb. Minek, ha a 2/3 sem látszik elégnek ehhez .
Ha az én kis  blogomra nem is, de saját lapjában megjelent tényfeltárásra, egyértelmű kritikára    illene már odafigyelni a kormánynak.

Pősze Lajos

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése